Електрически китари

svg%3E

Електрическите китари са едни от най-желаните и обожавани инструменти от любителите на музиката и, като цяло, от всички хора. За никого не е тайна, че благодарение на своята гъвкавост той е част от най-добрите музикални стилове в историята. Ако искате да се усъвършенствате с този благороден инструмент и нямате представа откъде да започнете, тогава трябва да знаете най-добрата електрическа китара, за да свирите хубава музика.

Възпроизвеждането на най-добрия рокендрол, както направиха Чък Бери или Елвис Пресли, винаги ще бъде източник на вдъхновение за мнозина. Но китарата не е подходяща само за този жанр; блус, джаз, метъл, пънк и други имат този инструмент за главен герой на своите невероятни мелодии.

В днешно време пазарът е залят от много модели и е нормално да се чувствате малко затрупани от толкова много различни и невероятни възможности. Има леворъки, с твърди корпуси, а някои дори са снабдени с технологията Bluetooth, така че можете да се свържете директно с компютъра си, без да се нуждаете от кабели.

Накратко, тази статия ще ви помогне да си купите перфектната китара, която ще отговаря на вашия стил и с която ще можете да създавате и изпълнявате музиката на мечтите си.

Следващият списък представлява сравнение на различните марки и модели електрически китари. Ценовите диапазони са много разнообразни, моделите са много различни един от друг, но всички те са получили отлични отзиви от купувачите.

Най-добрите електрически китари

Тук са най-добрите електрически китари:

1. Gibson USA 2017 Les Paul Studio Gold Series

С корпус от махагон

svg%3E

КУПИ СЕГА

Изключителната марка Gibson, ни представя новия модел на своя чисто нов и емблематичен Les Paul. Той е с красив стил, модерен, семпъл и по-лек от всякога.

Той предлага голям комфорт при свирене, а трайността му е почти безкрайна. Със SlimTaper шия за бързина, тя съчетава 490R и 498T хъмбъкъри, за да получите красивите, истински тонове с модерни, агресивни щрихи, които само Gibson може да ви даде.

Кленов топ от клас А с махагоново тяло, гриф от палисандрово дърво, 22 полирани прагчета с трапецовидна форма , 2 регулатора за силата на звука, 2 регулатора за силата на тона, златен хардуер и бъбрековидни колчета Grover.

Интегралните регулатори с разделени бобини предлагат невероятна звукова гъвкавост. Той е с ниска цена, размери 106,7 x 12,7 x 38,1 cm, тегло 3,6 kg, включва твърд калъф, каишка, кърпа за почистване и можете да закупите стенна закачалка за китара в допълнение.

2. Fender American Special Stratocaster

С ограничена доживотна гаранция

svg%3E

КУПИ СЕГА

Легендарният Fender Stratocaster е класика, с която са създадени някои от най-важните песни в историята на музиката. Този невероятен модел има C-образен гриф и е изработен от елша.

Има кленов гриф, 22 прагчета, а тоновете му са много ярки и плътни. Благодарение на неговата Fender's Grease, можете да свирите тонове от висок клас, без да създавате допълнителен акцент върху басовите тонове, а със синхронизираното тремоло можете да изразите себе си с различните вариации на тона.

Тази красива китара се предлага на достъпна цена, има размери 43 x 17 x 6,5 инча, тежи 15,2 килограма и включва луксозен Fender Deluxe калъф и ограничена доживотна гаранция

3. Yamaha EG 112 GP II BL

Комплект електрическа китара и усилвател

svg%3E

КУПИ СЕГА

С този невероятен комплект китара и усилвател можете да започнете да се занимавате с музика със стил. Той включва 2 сингъл-койл пикапа, 1 хъмбъкър, 5-позиционен контрол на силата на звука и калъф за лесно транспортиране. Освен това можете да променяте низове без проблеми.

Предлага се в черен цвят, идва с YT-100 тунер за електрическа китара , каишка, навивачка, кирка, усилвател GA-15 с канал за насищане и жак за слушалки.

Тестовете, на които потребителите са го подложили, показват, че това е продукт с добро качество, той е по-евтин от конкурентите, размерите му са 106 x 39 x 35 cm, а теглото му е 11 kg.

4. Електрическа китара Ibanez IJRG200-BL

Отлично съотношение цена-качество

svg%3E

КУПИ СЕГА

Тази красива синя китара се предлага с усилвател, което я прави особено полезна за тези, които тепърва започват да се занимават с този инструмент. Отзивите на купувачи показват, че съотношението качество/ цена е ненадминато и че звукът му е безупречен.

Той е изработен от качествени материали, включва всичко необходимо, за да започнете да свирите, а усилвателят му е базов, но достатъчен, за да започнете успешно.

Изработен е от бас дърво , размерите му са 102,2 x 45 x 18,6 cm, теглото му е 4,5 kg, фризовете са изработени от палисандрово дърво, конфигурацията на пикела е humbucker, а системата на моста е tremolo.

5. Epiphone Les Paul-100

Отлична за начинаещи

svg%3E

КУПИ СЕГА

Отлична китара за начинаещи с красив дизайн и цвят. Тялото му е изящно изработено от махагон и 24,75-инчов кленов плот, снабдено е със 700T humbucker пикапи, палисандров гриф и Tune-O-Matic мост.

Той издава невероятен звук, покритието му е великолепно, фрезите са изработени от палисандрово дърво, размерите му са 114,3 x 43 x 17,8 cm, има ниска цена и тегло 4,5 кг.

Според купувачите тази китара е невероятен начин да започнете да се занимавате с музика.

 

Как работи електрическата китара?

Въпреки че стиловете и моделите могат да се различават, електрическите китари svg%3E

работят на едни и същи общи принципи. пикапите или капсулите, монтирани в тялото на китарата, функционират като магнитно поле; когато се издърпа метална струна , тя вибрира и генерира ток.

Този ток се предава от пикапа чрез верига от предусилвателя към китарен кабел и на свой ред към усилвателя ; усилвателят усилва сигнала и го модифицира с различни контроли за тон и ефект, в зависимост от конструкцията и възможностите на усилвателя.

След това сигналът се изпраща към високоговорител, който го преобразува в звукови вълни. Видът на пикапите, регулаторите на тона, струните, техниката на свирене и други фактори, включени в конструкцията на китарата, влияят върху сигнала, който се изпраща към усилвателя . Накратко, всеки компонент на китарата влияе на нейния звук.

Стилове на корпуса

Когато говорим за корпуси на китари, има 3 основни категории: солидни, кухи и полу кухи . Те имат ясно определени различия, а някои са по-подходящи за конкретни музикални жанрове. Нека ги разгледаме по-подробно.

Твърдо тяло

Това е най-разпространеният тип тяло и включва някои от най-емблематичните модели, създавани някога, като Gibson Les Paul и Fender Stratocaster.

Китарите с твърд корпус могат да възпроизвеждат най-широк диапазон от тонове. Тяхната конструкция също така позволява да се намали обратната връзка и да се увеличи устойчивостта в сравнение с други видове китари. Този стил е много подходящ за рок и алтернативна музика.

Кухо тяло

Този тип е оригиналният дизайн на електрическата китара. Тя е напълно куха отвътре, като дървена акустична китара. Китарите с кухо тяло като Gibson ES-150 изживяха най-добрите си дни в редиците на най-емблематичните джаз групи и китаристи като Еди Дърам и Чарли Кристиан, но по-късно бяха възприети и от рокендрола.

Ако търсите топли, меки тонове, този тип е най-добрият избор. Това не означава, че не можете да му придадете сладко и дръзко изкривяване. Аранжимент, направен с подходяща китара с кухо тяло, може да разкрие страхотен класически блус или рок, но те са по-склонни към обратна връзка от твърдите тела.

Полудънообразен корпус

Този тип е нещо средно между китарите с твърд и дънообразен корпус. Както подсказва името им, те са кухи, но в центъра на тялото им има солиден дървен блок.

По този начин се постига по-голяма устойчивост и намалена обратна връзка на китарата с твърд корпус, като същевременно се запазват плавните тонове на кухите корпуси.

Поради тази причина китарите от този стил стават изключително популярни сред блус и рокендрол изпълнители като Чък Бери и Фреди Кинг.

Тяхната сладка и мека двойственост, както и някои впечатляващи и шумни звуци, ги правят чудесни китари за начинаещи, с общо предназначение и класическо звучене.

Форми на корпуса

Добре известно е, че китарите с масивен корпус предлагат фантастична платформа за конструкторите или лютиерите , която им позволява да оформят дървото във всякаква форма, буквално казано.

Естествено, вероятно ще искате да изберете китара с единично изрязване, като например Les Paul или Telecaster. Но може би вместо това искате да изберете двойно изрязан инструмент като Stratocaster,Yamaha Pacifica или RG Ibanez.

Въпреки това, ако сте много екстровертен начинаещ , може да искате да изпробвате силата на много по-свежи стилове, които привличат погледа, като например тези, които са изработени във форма V или Z. В този случай Dean ще бъде отличен избор, особено ако обичате ярките стилове на боядисване.

Дървен корпус

Въпреки че това е маловажен въпрос при избора на първата ви китара, тонът и устойчивостта , които тя издава, ще зависят много от качеството на материала, от който е изработена.

Най-често лютиерите използват за изработката им бас, топола, елша и палисандрово дърво, а по-скъпите могат да бъдат изработени от бор, махагон и блатен ясен.

Това е само приблизително правило, тъй като всички те имат различни тонални качества, например махагонът обикновено предлага по-топъл звук, блатен ясен - много по-ярък, докато басът и елшата са добре балансирани.

Шия

Що се отнася до шията, повечето китари имат шия от клен или махагон, с шия от палисандрово дърво, клен или абанос. Отново, няма по-добро от другото. Дървеното гърло не трябва да влияе на решението ви, но трябва да сте сигурни, че сте избрали нещо, което е меко и удобно за свирене.

Съществуват различни форми и всичко зависи от личните ви предпочитания, например модерният C-образен гриф с по-широка шия винаги е сигурен избор, тъй като повечето играчи ще се чувстват по-комфортно, докато тънката U-образна форма е идеална за свирене на метал.

Пикапи

В китарите ще намерите два основни типа пикапи, от една страна, има пикапи с една бобина, които са по-класическият избор, предлагат ярък звук и са идеални за соло китаристи.

От друга страна, има пикапи тип 'хамбакер', които намаляват фоновия звук. Те създават по-пълни резонанси, които обикновено се срещат в света на рока и метъла. Те са идеални за ритъм китари.

В една китара най-вероятно ще намерите 2 или 3 пикапа, въпреки че има модели, които предлагат само един пикап. Тези, които се предлагат с 2, са оборудвани с превключвател, който прави превключването между тях много по-бързо.

Фрезове

Фрезовете са тънки метални пръчки, които се простират по протежение на шията и служат за разделяне на нотите, като ви позволяват да свирите отделни ноти и акорди .

Повечето китари имат 22 прага, въпреки че по-склонните към рок и метъл китаристи предпочитат 24 прага, тъй като това им позволява да достигат много по-високи тонове.

Ако ще се учите да свирите, не бива да ви притеснява дали инструментът има 21, 22 или 24 прагчета. Когато се развиете като играч, ще откриете най-подходящия за вас.

Мост

Мостът се намира в долната част на китарата, точно там, където се срещат струните, и има няколко вида мостове, но за да направим всичко по-просто, ще говорим за основните: фиксиран мост и тремоло мост.

И двата моста имат своите плюсове и минуси, но тремоло мостът ще ви позволи да експериментирате с всичко - от вибрато ефекти до пълни дийвбомби - и може да звучи невероятно при свирене на сола с високи ноти.

Фиксираният мост е чудесен за устойчивост и стабилност дори без вибрато. Отново всичко зависи от личните ви предпочитания.

Какво трябва да търся в електрическата китара?

Трудно е да се отговори на този въпрос. Независимо от жанра, в който свирите, винаги ще искате китара, която да е подходяща за вашия тип музика. Метълистите никога не биха използвали винтидж модел като Epiphone Archtop, а блусарите вероятно няма да свирят на Ibanez с твърдо тяло и пикапи Di Marzio.

Първото нещо, което трябва да направите, е да решите какво искате да прави вашата електрическа китара. Ако искате да приличате на Еди Ван Хален, ще трябва да намерите модел, който да ви помогне да приличате на него.

Като общо правило едномотовилковите пикапи, каквито има на Fender Stratocaster, се използват за по-леки жанрове, докато хамбакерите, каквито има на Les Paul, се използват за по-тежки жанрове.

Също така е добре да отидете в магазин и да изпробвате този, който най-добре подхожда на тялото ви. Човек с големи ръце вероятно ще избере китара с по-широко гърло, важното е да направите сравнение и да отделите време, за да откриете това, което наистина ви харесва и подхожда на вашия стил.

Колко ще похарчите?

Цената на вашия инструмент трябва да отразява това, което ще правите, и колко време ще прекарвате с него. Ако искате китара, с която да идвате и да си тръгвате от студиото, вашият инструмент ще бъде инвестиция и цената ще отразява това. Но ако просто искате да играете като хоби, няма да ви се наложи да разбиете банката, за да си купите наполовина прилична играчка.

Една добра китара е в ценовия диапазон от 400 до 600 евро, разбира се, можете да похарчите и повече, но не е задължително. Ако искате по-добро качество, ще трябва да платите приблизително между 700 и 1200 евро.

Ако ще свирите само вкъщи за удоволствие, препоръчвам ви да се опитате да намерите китара, която ви харесва, поне в диапазона от 150 до 200 евро.

Този ценови диапазон е добра ценова точка за бюджетните китари, тъй като обикновено те са направени достатъчно внимателно, за да могат да се регулират и да звучат чудесно, без да е необходимо да харчите твърде много.

Какъв звук търсите?

Пикапите и стиловете на корпуса са само част от характеристиките на китарите. Без значение колко непосилно изглежда това, независимо дали сте начинаещ или любител, не е необходимо да се притеснявате за всеки детайл.

Вместо това вземете предвид тези, които споменахме, и въз основа на тях преценете каква музика искате да свирите. Ако харесвате блус или класически рок, имате нужда от мощен и плътен звук. Вероятно ще ви е необходима китара с полудълбоко или плътно тяло, с хамбари или P90.

Искате да свирите кънтри или фолк от старата школа? След това разгледайте тези с кухи тела. Почитател ли сте на алтернативната и пънк музиката? Помислете за тънко твърдо тяло с пикапи с една бобина.

Това не означава, че се нуждаете от специфична китара за всеки стил; ако искате по-широко разнообразие от тонове за различни жанрове, китарата с твърдо тяло винаги е добър залог.

На пазара се предлагат и много китари, които включват humbucker и single coil пикапи, което ще ви даде още повече възможности за избор на звук. Все още ви се струва твърде сложно? Ако се вгледате в професионалистите, ще видите, че Les Paul на Gibson и Stratocaster на Fender са били използвани отново и отново от милиони изпълнители.

Това не е случайно, тъй като те са много гъвкави и въпреки че се различават един от друг по тон, с допълнителен педал можете да възпроизведете множество звуци

Закупуване на правилната китара за вашето ниво

При толкова много китари, предлагани на пазара днес, не е изненадващо, че има страхотни възможности за всяко ниво и във всеки ценови диапазон.

Ако сте начинаещ, няма нужда да купувате нещо толкова скъпо като Epiphone, Squier или Yamaha Pacifica series. От друга страна, ако сте опитен музикант и разполагате с по-голям бюджет, изборът на китари от среден клас може да бъде добър вариант.

Ако парите не са проблем за вас при закупуването на електрическа китара, не забравяйте да разгледате по-скъпите модели, с които можете да свирите най-добрата музика.

Една китара е толкова добра, колкото е добър нейният усилвател

Вярно е! Когато купувате китара, независимо от нивото и бюджета си, никога не трябва да забравяте, че усилвателят, който планирате да използвате, е от голямо значение. Скъпа китара с евтин усилвател няма да ви позволи да разкриете пълния ѝ потенциал...

От друга страна, да свириш на китара за 100 евро с усилвател Marshall е загуба на време. Въпреки че няма строги правила, съчетаването на цената на китарата и цената на усилвателя е доста разумна идея.

Ако похарчите например 200 евро за Les Paul и го съчетаете с приличен усилвател за 200 долара, ще получите отлична платформа, върху която да се учите и развивате.